جستجو
دوشنبه, آبان 21, 1397..:: اخبار و رویدادها::..  ورود به سايت
 نمایش مطلب
تعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 934 

در جلسه بررسی مشکلات موجود در آبیاری دشت قره باغ تاكيد شد؛
تکمیل خط انتقال آب از سد زولا به دشت قره باغ انزل

مشکلات آبیاری دشت قره باغ بخش انزل اروميه، صبح امروز مورد بحث و بررسی مسئولین استانی و شهرستانی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري اروميه، جلسه بررسی مشکلات موجود در آبیاری دشت قره باغ، با حضور معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی، فرمانداران ارومیه و سلماس، بخشدار انزل، روسا و کارشناسان سازمانهای آب منطقه ای و جهاد کشاورزی استان و نمایندگان بهره برداران و کشاورزان منطقه در محل استانداری آذربایجان غربی برگزار شد.

معاون عمرانی استانداری آذربایجان غربی در این جلسه با تاكيد بر حمایت دولت از کشاورزان و باغداران مناطق اطراف دریاچه ارومیه، به مشکلات موجود در تخصیص منابع اعتباری در سالهای گذشته برای تکمیل طرح اشاره و گفت: اعتبارات لازم در سال جاری برای تکمیل خط انتقال در دستور کار امسال شورای توسعه و برنامه ریزی استان قرار دارد.

تقي كهوريان همچنین خواستار بررسی کارشناسی و فنی اجرای پروژه شبکه گذاری و تاسیسات بین مزارع توسط جهاد کشاورزی و همچنین میزان آب تحویلی از سوی سازمان آب منطقه ای به کشاورزان هدف طرح شد.

وی همچنین از کشاورزان خواست پس از بررسی کارشناسی نسبت به پرداخت حق آبه سهم دولت اقدام نمایند.

فرماندار شهرستان ارومیه نيز در این جلسه با اشاره به ضرورت بهره مندی صحیح و بهینه از این پروژه  750 هکتاری در افزایش تولیدات کشاورزی و باغی، بر همکاری ارگانهای دولتی و مردم در تحقق این امر تاکید کرد.

همچنين بخشدار انزل ضمن تاکید بر نگاه فرابخشی و حمایتی از تولید کنندگان حاشیه دریاچه ارومیه از سوی سازمانها و دستگاههای دولتی، به اهداف اجرای این طرح پرداخته و گفت: خشکسالی و بحران دریاچه ارومیه مسئولیت ما را در قبال مدیریت بهینه آب و همچنین معیشت مردم و اقتصاد خانوارها دوچندان کرده است.

رسول مقابلي با اشاره به ضرورت تکمیل چرخه و فرایند تحویل و توزیع و استفاده آب در دشت قره باغ گفت: تکمیل نشدن طرح لوله گذاری خط انتقال آب از سد انحرافی زولای سلماس تا دشت و برداشت غیرمجاز در مسیر مربوطه از کانال روباز و مشکلات مربوط به مدیریت آب در بین کشاورزان و نواقصات شبکه ها و تاسیسات بین مزارع و داخل مزارع از مسایل مهم فراروي این طرح نزدیک به 300 میلیاردی هست.

وي همچنین ضمن برشمردن مشکلات مربوط به تحویل نشدن آب هم به لحاظ حجمی و هم به لحاظ توزیع زمانی و مکانی از سوی سازمان آب منطقه ای استان به کشاورزان دشت قره باغ، خواستار محاسبه حق آبه واقعی تحویل شده به کشاورزان در دشت و رفع نواقصات شبکه های آبیاری در مزارع شد.

دانشجو رئیس سازمان آب منطقه اي استان هم در این جلسه به پیشینه اجرای این طرح از سال 84 اشاره و به اهتمام این سازمان در تامین آب مزارع دشت قره باغ علیرغم مشکلات فراروي این سازمان در سه سال گذشته پرداخته و در عین حال بر پرداخت حق آبه از سوی کشاورزان تاکید کرد.

در این جلسه نمایندگان بهره برداران و کشاورزان و همچنین کارشناسان سازمانهای ذیربط، نکته نظرات و دیدگاههای خود را در این خصوص بیان نمودند و نهایتا مقرر گردید همچنان آب سد انحرافی سلماس براساس توافق فیمابین تحویل کشاورزان دشت قره باغ شده و بهره برداران نیز نسبت به پرداخت حق آبه آب واقعی دریافتی در سنوات گذشته طی دو ماه آتی اقدام نموده و همچنین بررسی کارشناسی و فنی در خصوص نحوه اجرای تاسیات و شبکه های بین و داخل مزارع برای رفع نواقصات انجام و سازمان آب منطقه ای استان نیز پس از تامین اعتبار نسبت به نصب دبی سنج برای تعیین میزان حق آبه واقعی به کشاورزان اقدام نماید.

شایان ذکر است طرح آبیاری دشت قره باغ  شامل 750 هکتار از اراضی کشاورزی و باغی روستاهای گورچین قلعه، قره باغ، قالقاچی، نجف آباد و مقیطالو در بخش انزل با انتقال آب از سد انحرافی زولای سلماس از سال 84 انجام و تاکنون نزدیک به 300 میلیارد ریال در این خصوص هزینه شده که با تکمیل لوله گذاری خط انتقال 13 کیلومتری آب از مسیر سد زولا به دشت قره باغ عملیات اجرایی خط انتقال آب به دشت کامل خواهد شد.

/11:23 ق.ظ

کد خبر:  59490
فرستنده: admin12 admin12
گروه: ویژه, اخبار, بخش انزل
22222
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

کلیه حقوق این سایت متعلق به فرمانداری ارومیه می باشد   شرایط استفاده  حريم شخصي كاربران